Ekologiczny dom – krok po kroku!

Ekologiczny dom – krok po kroku!

2 views
0

Życie zgodnie z naturą jest nie tylko modne, ale przede wszystkim konieczne – stan naszego środowiska naturalnego jest w opłakanym stanie, i tylko od nas zależy, w jakim świecie żyć będą kolejne pokolenia. Ważne są nasze codzienne wybory. Jak sprawić, aby nasz dom stał się bardziej ekologiczny? Warto zacząć od podstaw!

Największym problemem dla środowiska naturalnego są oczywiście odpadki i zanieczyszczenia. Zazwyczaj nie przejmujemy się co dzieje się ze śmieciami wyrzuconymi na śmietnik. Trafiają one na wysypiska, gdzie nie ma możliwości ich sortowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie zdecydowanym pojemników na makulaturę, plastik oraz szkło – dzięki temu możliwe jest segregowanie odpadów i poddanie ich recyklingowi. O ile większość właścicieli domów jednorodzinnych ma obowiązek segregowania śmieci, również tych biologicznych, o tyle w blokach nie ma takiego przymusu. Mimo tego coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na wynajęcie kontenerów na śmieci nadające się do recyklingu.

A w domu?

W domu również powinniśmy przyjrzeć się wykorzystywanym przedmiotom. Największym problemem okazują się foliowe torebki, które każdego dnia przynosimy do domu ze sklepów. Ich czas rozkładu liczony jest w setkach lat, a dodatkowo pozostawione w lesie czy łące zagrażają zwierzętom.
Zamiast licznych piątkowych torebek warto zastanowić się nad torebkami ekologicznymi, wykonanymi ze wzmocnionego papieru. Taka torba z pewnością posłuży nam do przenoszenia zakupów, a kiedy zauważymy, że jest naderwana po prostu możemy wrzucić ją do pojemnika na makulaturę. Alternatywą są także torby wykonywane z materiałów płóciennych. Posiadają one wysoką odporność na uszkodzenia, z pewnością posłużą