Na co zwracać uwagę przy zakupie pokryć z blachy

Na co zwracać uwagę przy zakupie pokryć z blachy

1 views
0

Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy ocynkowanej są bardzo uniwersalne i można je śmiało układać zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach. Blachy ocynkowane doskonale pasują zarówno do mieszkań o tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze.

Najpopularniejsze rodzaje blach dachowych

Na naszym rynku zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się blachy profilowane, które są specjalnie zabezpieczone przed korozją. Blachy mogą więc być ocynkowane lub pokryte specjalnym alucynkiem.

Na naszym rynku dostępne są również nowoczesne blachy zabezpieczone lakierem i specjalną, opatentowaną powłoką zabezpieczającą np. pural, matpoliester, czy plastizol.

Blachy ocynkowane

Obustronnie ocynkowane ogniwa blachy stalowej pokryte są wielowarstwowymi powłokami, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie nie tylko przed korozją, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nowoczesne blachy ocynkowane, które dostępne są na naszym półkach sklepowych, mogą być również dodatkowo zabezpieczone specjalną powłoką ochronną, która chroni blachę przed promieniami UV.

Trwałość blach ocynkowanych określa się przeważnie na około 35-50 lat. Pokrycia z blachy ocynkowanej to najczęściej płaskie arkusze lub profile o trapezowych bądź falistych kształtach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie blachy

Przed zakupem pokrycia dachowego, należy sprawdzić kilka bardzo ważnych drobiazgów. Ważną kwestią jest nie tylko okres gwarancyjny, warunki transportu oraz cena, ale również grubość samej blachy. Im grubsza blacha tym cięższe pokrycie dachowe, ale oczywiście cała konstrukcja będzie sztywniejsza i solidniejsza. Najczęściej stosuje się blachy o grubości od 0,5 do 2,5 mm.

Przed dokonaniem zakupy blachy ocynkowanej, warto również sprawdzić grubość samej powłoki zabezpieczającej. W Polsce grubość powłoki najczęściej podawana jest w μm. Jak łatwo się domyśleć im ta wartość jest wyższa, tym nasza blacha będzie mieć lepsze zabezpieczenie. Standardowe powłoki mają przeważnie grubość od 25 do 200μm.

W ulotkach reklamujących ocynkowane blachy oraz w cennikach znaleźć można bardzo często dwie wartości, które dotyczą wielkości samych arkuszy blach. Pierwsza wartość to całkowita powierzchnia, a druga to efektywna powierzchnia krycia. Druga wartość, czyli efektywna powierzchnia krycia, jest zdecydowanie bliższa prawdy, dlatego też podczas dokonywania zakupu na tą wartość należy zwracać szczególną uwagę. Efektywna powierzchnia krycia najdokładniej uwzględnia rzeczywiste zużycie blachy, która będzie nam niezbędna do pokrycia dachu.

Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią stali Euro Mix Stal