Oszczędności podczas budowy domu – gotowe projekty domów jednorodzinnych

Oszczędności podczas budowy domu – gotowe projekty domów jednorodzinnych

2 views
0

Budowa domu to olbrzymie przedsięwzięcie, które wymaga od nas nie tylko dużej ilości cierpliwości, ale również pieniędzy. Na szczęście współcześnie budowa domu wygląda inaczej niż jeszcze 30. lat temu, w czasach naszych rodziców. Dzisiaj możemy budować znacznie szybciej – wszystko za sprawą dużego wyboru materiałów budowlanych, ale też ekip zajmujących się budową. Jedna kwestia pozostaje niezmienna – pieniądze. Czy możemy zaoszczędzić na budowie domu?

Oszczędności w budowie domu warto szukać – koszty są tak duże, że nawet kwoty rzędu kilku tysięcy złotych mogą zrobi nam sporą różnicę. Oczywiście możemy przede wszystkim szukać tańszej działki pod zabudowę – poza miastem lub też o nietypowych kształtach. Drugim sposobem jest zakupienie materiałów budowlanych w promocyjnych cenach.
Zanim jednak rozpoczniemy budowę potrzebujemy profesjonalnego projektu domu jednorodzinnego. I tu również mamy możliwość szukania oszczędności. Co to oznacza?

Gotowe projekty domów czy projekt tworzony przez architekta od podstaw?

Do niedawna najpopularniejszą formą zdobycia projektu domu było zgłoszenie się do architekta i przedstawienie mu swojej wizji domu. Architekt podejmował się zlecenia i wspólnie musieliśmy ustalać konkretne detale budowli. Stworzenie domu od podstaw zajmowało najczęściej od 2 do 4 tygodni. W tym czasie musieliśmy kilkukrotnie spotkać się z projektantem i podjąć decyzje związane z rozłożeniem kolejnych pomieszczeń, rozmieszczeniem okien. Usługa ta nie należała do tanich – profesjonalny architekt zazwyczaj życzył sobie za taką pracę kilka tysięcy złotych. Niemało!

Alternatywą jest skorzystanie z gotowych projektów domów jednorodzinnych. Znajdziemy je w topowych pracowniach architektonicznych. Zazwyczaj pracownia oferuje ich kilkanaście lub kilkadziesiąt: projekty domów z poddaszem, projekty domów bez poddasza, domy z garażami, podjazdami i wiele innych. Ich wybór jest zróżnicowany, a ceny znacznie niższe.