Żyrandole klasyczne nie tylko do klasycznych wnętrz

Żyrandole klasyczne nie tylko do klasycznych wnętrz

1 views
0

Wystrój wnętrza coraz częściej obejmuje nie tylko sam układ ścian czy rodzaj wykorzystanych mebli, ale równie często uwzględnia rodzaj oświetlenia, które ma realny wpływ na samopoczucie domowników. Z tego powodu w wielu mieszkaniach obecne są żyrandole klasyczne, które podobnie jak inne rodzaje oświetlenia ulegają różnym modom.

Klasyczne żyrandole nie takie klasyczne


Żyrandole klasyczne najczęściej kojarzone są z lampami wiszącymi, w których wykorzystuje się co najmniej 3 klosze ze źródłami światła. Jednak o ile w tradycyjnych żyrandolach wykorzystywano metalowe ramiona łącząc je ze szklanymi kloszami, o tyle w przypadku współczesnych żyrandoli klasycznych coraz częściej sięga się po mniej oczywiste materiały. Klosze w takich żyrandolach mogą być również wykonane z metalu lub też są dodatkowo ozdobione szklanymi dodatkami, a oprócz klasycznych połączeń w postaci metalu i mlecznego szkła sięga się również po klosze ciemne, wykonane z szarego czy nawet czarnego metalu. Równie popularne są klasyczne żyrandole, w których w jednym kloszu skupionych jest kilka źródeł światła. Takie żyrandole dają bardzo dużo jasnego światła, dlatego zaleca się ich wykorzystanie w pokojach dziennych i salonach.

Klasyczne wykończenia nadal modne


Jednak miłośnicy klasycznych kształtów również znajdą coś dla siebie. Żyrandole klasyczne mogą być wzorowane na klasycznych kandelabrach, wówczas wykorzystane w nich klosze również nawiązują do kształtu tradycyjnego świecznika. Bardzo często w takich żyrandolach sięga się po świetlówki LED, które dają światło o nieco zimnym odcieniu. W odróżnieniu od żyrandoli nowoczesnych, w klasycznych żyrandolach nadal sięga się po wymyślne kształty, które nadaje się kloszom lamp. Całość może jednak być umieszczona na prostych ramionach, które umożliwiają lepsze rozplanowanie punktów świetlnych.

Decydując się na żyrandol klasyczny należy pamiętać, że bardzo często jest to wisząca lampa, która jest wykonana z metalu, zwykle mosiądzu czy miedzi. Takie żyrandole są ciężkie, dlatego nie powinny być umieszczane na podwieszanych sufitach. Przy ich wyborze warto również pamiętać, że klosze szklane oraz ozdobne szklane dodatki w postaci sopli, koralików czy innych elementów kompozycyjnych, są efektowne, bowiem rozpraszają światło, a jednocześnie ich wykorzystanie dodatkowo zwiększa ciężar całego żyrandola. Coraz częściej projektanci sięgają po metalowy stelaż, z którego wykonują żyrandol, uzupełniając go o niewielkie klosze. Natomiast dużym atutem żyrandoli jest możliwość dopasowania ich długości.