Codzienne życie z alergią na nikiel

Codzienne życie z alergią na nikiel

30 views
0

Nikiel jest jedną z najczęściej uczulających substancji. Uczulenie na srebrzysty metal stwierdza się aż u 15% mieszkańców Unii Europejskiej. Jak radzić sobie z uciążliwą alergią? Jakie metody leczenia są najbardziej skuteczne? Sprawdź nasze rady!

Znacznie więcej, niż tylko uczulenie na biżuterię

Alergię niklową często definiuje się jako uczulenie na biżuterię. Niestety, alergicy powinni uważać nie tylko na niskiej jakości błyskotki. Nikiel, metal o pięknym połysku i wysokiej odporności na zarysowania, jest dodatkiem biorącym udział w procesie produkcji aż 70% światowych zasobów stali. W efekcie większość metalowych przedmiotów codziennego użytku zawiera w sobie dawkę alergenu, który może zaszkodzić osobom nadwrażliwym. Gdzie możemy znaleźć nikiel? Przede wszystkim w monetach, guzikach, sztućcach i sprzęcie kuchennym, długopisach, nożyczkach, kluczach, oprawkach okularów, a nawet rozrusznikach serca i protezach stomatologicznych.

Objawy alergii

Do najczęściej występujących objawów kontaktowej alergii niklowej specjaliści zaliczają zaczerwienienie w miejscach, które miały kontakt z alergenem, uczucie świądu i pieczenia, egzemę, zmiany o charakterze pęcherzykowatym. Brak zdecydowanej reakcji i diagnozy może doprowadzić do rozwoju ostrego stanu zapalnego lub nawet wystąpienia wstrząsu  anafilaktycznego.

Jak się leczyć?

Specjalistom nie udało się opracować skutecznej metody, dzięki której wyleczenie alergii niklowej byłoby możliwe. Kuracja opiera się przede wszystkim na ograniczeniu skutków uczulenia. Aby codzienne życie z alergią było jak najmniej uciążliwe, należy do maksimum ograniczyć kontakt z drażniącą substancją. Drugim etapem kuracji jest stosowanie preparatów barierowych tworzących na skórze ochronny film, który jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia.