Droga do zezwolenia na obsługiwanie robota spawalniczego

Droga do zezwolenia na obsługiwanie robota spawalniczego

56 views
0

Postęp techniki jest dziś tak ogromny, że w wielu miejscach maszyny zaczynają zastępować ludzi. Automatyzacja stale postępuje, czego jednym z przykładów może być z pewnością robot spawalniczy. Warto jednak zauważyć, że robot nie działa całkowicie samodzielnie, lecz musi obsługiwać go człowiek.

Praca spawacza

Nie ma wątpliwości, że osoba, która potrafi fachowo obsłużyć robota spawalniczego nie ma raczej większych trudności ze znalezieniem pracy i to przeważnie całkiem nieźle płatnej. Wynika to z tego, że już od wielu lat w naszym kraju po prostu brakuje fachowców, osób z konkretnymi, wyuczonymi umiejętnościami. Praca z robotem spawalniczym wydaje się o tyle kusząca, że uzyskanie uprawnień do jego obsługi wcale nie jest szczególnie trudne.

Kurs i egzamin

Do zostania spawaczem z uprawnieniami do obsługi każdego rodzaju robota spawalniczego potrzebny jest certyfikat świadczący o zdaniu egzaminu. Bez tego, w żadnej firmie nie można legalnie pracować na stanowisku osoby obsługującej tego typu urządzenie. Egzamin jest testem państwowym, identycznym w całej Polsce. Oznacza to, że nie zdarzają się oszustwa, polegające na przyznawaniu certyfikatów za zdanie dziecinnie prostego, prowizorycznego testu. Każdy ma takie same szanse na zdanie egzaminu.
Jednakże, nim podejdzie się do egzaminu trzeba najpierw uczęszczać na szkolenie. Na kursie przekazywana jest podstawowa wiedza odnośnie tego na jakiej zasadzie działa robot spawalniczy. Później mówi się kursantom, jak obsłużyć robota spawalniczego. Dopiero po tych lekcjach teoretycznych przechodzi się do praktyki. Warto zauważyć, że część teoretyczna kursu również jest bardzo istotna, gdyż egzamin to nie tylko sprawdzian praktyczny, ale także właśnie teoretyczny.

Opłaty za kurs i egzamin

Oczywiście, zarówno za możliwość uczęszczania na kurs jak i za sam egzamin trzeba zapłacić. Opłaty jednak są relatywnie niskie, a korzyści z ukończenia kursu wysokie. Osoby z certyfikatem zezwalającym obsługiwać robota spawalniczego szybciej znajdują pracę. Ponadto, ich zarobki są wyższe niż osób z podobnym wykształceniem, które nie posiadają tego certyfikatu.
Warto mieć na uwadze, że robot spawalniczy jest obecny w znacznej większości hal przemysłowych. Oznacza to, że firmy po prostu potrzebują ludzi, którzy umieją te urządzenia sprawnie obsłużyć. Często zamiast zatrudniać nową osobę bardziej opłacalnie jest przeszkolenie starego pracownika. Dlatego też, czasem jest szansa na uczęszczanie na kurs zupełnie za darmo, jeśli wyśle tam pracownika jego przełożony.