Dom i Wnętrze

Farba do betonu na zewnątrz, czyli beton pod ochroną

Farba do betonu na zewnątrz chroni, odnawia i nadaje nowej barwy elementom betonowym, narażonym na zmienne warunki środowiska. Cechuje ją akrylowo – silikonowa struktura, dzięki czemu jest między innymi bezproblemowa w kwestii nakładania. Zewnętrznie stosowana farba do betonu nadaje się do pokrycia powierzchni elewacji, ogrodzeń betonowych, nawierzchni i posadzek betonowych, słupów konstrukcyjnych, elementów małej architektury, a nawet nagrobków. Dzięki farbie do betonu można zmodernizować elementy architektoniczne lub nadać nowej kolorystyki już istniejącym obiektom. Dlaczego warto wybrać farbę do betonu przy odświeżaniu elementów betonowych?

Właściwości farby do betonu, czyli kiedy i dlaczego warto ich używać?

Farby do betonu na zewnątrz są chętnie wybierane ze względu na doskonałe właściwości hydroizolacyjne i termoizolacyjne. Ponadto chronią powierzchnię betonową przed rysami i uszkodzeniami, które pod wpływem wnikania w zimie soli (jonów chlorkowych), mogą powodować rozprężenie struktur warstwowych betonu i z czasem powodować ich mechaniczne uszkodzenia. Farba do malowania betonu zawiera takie składniki strukturalne, które zapobiegają karbonatyzacji, a powłoka paroprzepuszczalna pozwala eliminować i przyspieszać ulatnianie się zbyt dużej ilości wody znajdującej się na powierzchni materiału. Dzięki farbie można łatwiej zachować czystość betonowych powierzchni i zmienić stan przyczepności podłoża.

Farba do betonu na zewnątrz – pomysły na zastosowanie

Materiały betonowe narażone na stale zmieniające się czynniki atmosferyczne, po pewnym czasie mogą tracić swój estetyczny wygląd. Chcąc odświeżyć efekt i wygląd zmatowionej struktury betony, niewielkim kosztem można poddać go renowacji i zmodernizować, używając do tego farby do betonu stosowanej na zewnątrz. Wybierając farbę do betonu, można pokierować się jedynie nową kolorystyką, jednak wiedząc jakie właściwości posiada, wybór będzie wpływać również na ochronę i wydłużenie trwałości betonowych elementów w przyszłości. Farba do betonu na zewnątrz (np. https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu/aksilbet-farba-do-betonu-i-ogrodzen-betonowych/) stosowana jest najczęściej do malowania ogrodzeń, ochrony i wydobycia intensywniejszego koloru nawierzchni, pomalowania murków ozdobnych betonowych, fasad budynków czy dekoracji betonowych, jak rzeźby czy ławki.

Jak nakładać farbę do betonu na elementach zewnętrznych?

Farbę do betonu na zewnątrz należy nakładać przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Zanim przejdzie się do malowania, warto zwrócić uwagę na stan malowanego betonu i przygotować wcześniej jego podłoże. Konieczne jest zatem pozbycie się starych powłok farb (o ile występują), usunąć kurz, zanieczyszczenia, tłuste plamy z przygotowanego do malowania podłoża, a także osuszyć powierzchnię, pozbyć się grzybów, pleśni i mchu, które mogą utrudniać realizację gładkiej powierzchni malowanej struktury.

Jak przygotować powierzchnię do malowania betonu farbą?

Poza oczyszczeniem powierzchni i jej osuszeniem beton należy wcześniej poddać szlifowaniu lub piaskowaniu. Można także użyć chemicznych rozwiązań z zastosowaniem kwasów, które usuną mleczko cementowe z powierzchni i nadadzą betonowej strukturze lepszej przyczepności dla farby. Po wykonaniu tego procesu warto wykonać impregnację. Najlepiej wykorzystać do tego impregnat, w skład którego wchodzą środki grzybobójcze.

Farba do betonu na zewnątrz – nakładanie i liczba warstw

Wykonując pierwsze malowanie, należy rozcieńczyć farbę w wodzie 3:1, a przy drugim malowaniu nie rozcieńczać jej wcale. W zależności od pory roku, w którym malowane są powierzchnie betonowe, po każdym nałożeniu warstwy farby, należy odczekać minimum godzinę, aby farba nabrała silniejszego wiązania. Farbę do betonu nakłada się za pomocą natrysku, z użyciem wałka lub pędzla. W przypadku większych powierzchni zalecana jest metoda natryskowa, ponieważ inaczej występuje na zewnątrz cyrkulacja powietrza, która wpływa na równomierne schnięcie farby na nałożonej powierzchni. Najodpowiedniejszą temperaturą do wykonywania prac malarskich jest temperatura ok. 20-30°C, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by móc wykonywać takie zadania wykończeniowe już od 5°C.

Kolorystyka farb zewnętrznych do betonu

W ofercie producentów farb do betonu na zewnątrz znajduje się wiele wariantów kolorystycznych farb, które dają efekt powierzchni gładkiej, a także metaliczne wykończenie. Kolorystyka to zazwyczaj barwy w palecie odcieni szarości i brązów.

kanejohns.com https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ -sa.com