Inteligentny dom – co warto o nim wiedzieć?

Inteligentny dom – co warto o nim wiedzieć?

18 views
0

O inteligentnych domach robi się coraz głośniej – wszystko za sprawą stale idącej do przodu technologii oraz możliwości, jakie dają nam tego typu rozwiązania. W Polsce coraz więcej jest firm oferujących usługi związane z tworzeniem instalacji inteligentnego domu. Co warto o nich wiedzieć? Czy są faktycznie w stanie odmienić nasze życie?
Inteligentne domy to ogólna nazwa instalacji tworzonych zarówno w domach, mieszkaniach, ale również gabinetach, firmach, magazynach. Działanie inteligentnego domu może opierać się na technologii radiowej, WIFI, dawniej działała ona na podstawie kabli montowanych w ścianach. Niestety, to ostatnie rozwiązanie wymagało kładzenia kabli jeszcze w czasie prac wykończeniowych w mieszkaniu. Jeśli klient decydował się na zamontowanie kabli po odebraniu mieszkania oznaczało to kolejny remont. Obecnie technologia pozwala na pozostawienie ścian w spokoju.
W skład inteligentnego domu wchodzą przede wszystkim czujniki: czujnik zalania wody, czujnik zaworu gazu, czujnik sterujący bramą wjazdową, centralnym zamkiem i wieloma innymi. Zarządzanie nimi możliwe jest za pomocą aplikacji, zainstalowanej w telefonie czy w tablecie. Aplikacja dostępna jest w języku polskim, przez co korzystać mogą z niej również osoby starsze. Aplikacje dedykowane są na wszystkie systemy operacyjne telefonów.

W czym pomoże nam inteligentny dom?

Inteligentne domy pozwalają na sterowanie konkretnymi mediami lub parametrami. Wśród najpopularniejszych wymienia się sterowanie zaworami gazu, temperaturą w mieszkaniu czy w domu, sterowanie światłem i scenami świetlnymi, sterowanie centralnymi zamkami, roletami zewnętrznymi, bramą.
Możliwości jest naprawdę wiele, ostatecznie to jednak sam klient podejmuje decyzje o tym, jakimi parametrami chce sterować.