Kiedy najlepszy moment na wymianę opon na zimówki?

Kiedy najlepszy moment na wymianę opon na zimówki?

23 views
0

Kiedy spadnie pierwszy śnieg, w zakładach wulkanizacyjnych i w warsztatach mechanicznych w całej Polsce pojawiają się niebotyczne kolejki kierowców, którzy chcą wymienić swoje ogumienie na zimowe. Powinniśmy być przewidujący i takiej wymiany dokonać nieco wcześniej. Kiedy?

Polacy wymieniają opony

W Polsce jak dotychczas nie wprowadzono jeszcze formalnego obowiązku wymiany opon letnich na zimowe i zimowych na letnie, zgodnie ze z góry ustalonym w ustawie kalendarzem. Można tego dokonać, ale nie jest to koniecznością. Wydawać by się mogło, że kierowcy oszczędzają i nie kupują opon zimowych, które są droższe od ogumienia letniego. Tymczasem z badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że większość Polaków jednak dokonuje wymiany opon. Około 6 proc. kierowców wykorzystuje w swoich pojazdach opony wielosezonowe, tzw. całoroczne. Z kolei aż 92 proc. zmienia opony sezonowo. Pozostałe osoby tłumaczą się, że z uwagi na incydentalne korzystanie z samochodu zimą, nie będą im potrzebne opony zimowe.

Kiedy wymienia się opony?

Ze wspominanego badania wynika również, że tylko 25 proc. wie doskonale, kiedy wymiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić. Należy podkreślić, że opony zimowe powinniśmy zamontować w naszym pojeździe wtedy, gdy średnia temperatura dobowa spada na zewnątrz poniżej granicy 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez co najmniej tydzień. Jest to najlepszy sygnał do tego, aby umówić się do warsztatu na wymianę. Warto połączyć ją z ustawieniem pożądanej geometrii kół, wraz ze zbieżnością.
Jeśli spóźnimy się z wymianą opon letnich na zimowe i spadnie pierwszy śnieg, nasze ogumienie będzie kompletnie niedostosowane do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Spowoduje to wydłużenie drogi hamowania na śliskiej nawierzchni oraz zmniejszenie przyczepności samochodu do drogi. Letnie opony w konsekwencji mogą stać się przyczyną kolizji lub poważnego w skutkach wypadku drogowego.

Dlaczego warto dokonać wymiany?

Obowiązek ustawowy wymiany opon na zimówki na pewno spowodowałby, że kierowcy kupią dodatkowy komplet ogumienia i będą je zmieniali, jeśli warunki atmosferyczne by tego  wymagały.
Obecnie panuje w Polsce duża dowolność, jeśli chodzi o czas wymiany opon. Złudne jest przy tym wrażenie, że jeśli nie pada śnieg i świeci słońce, opony zimowe nie są nam do niczego potrzebne. Kluczowa jest temperatura, która zmienia właściwości mieszanki gumowej wykorzystanej do produkcji opon zimowych i letnich. Opony zimowe w niskich temperaturach nie twardnieją, przez co pozostają plastyczne i zachowują odpowiednią przyczepność do nawierzchni drogi. Skraca to drogę hamowania, w odróżnieniu od opon letnich, które stają się twarde i łatwo w ich przypadku o poślizg.
Bieżnik opon zimowych wygląda zupełnie inaczej niż bieżnik ogumienia letniego. Ma on mocniejszy kształt i inną budowę wewnętrzną. Większa liczba lameli powoduje, że opona lepiej „trzyma” się podłoża i stabilizuje na nim, a także szybciej odprowadza śnieg i błoto pośniegowe z jezdni na boki.
Źródło: http://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Polska-opony-opony-zimowe-Polacy-opony,16048,1