Konserwacja dzieł sztuki – kto może ją wykonywać?

Konserwacja dzieł sztuki – kto może ją wykonywać?

25 views
0

Wiele dzieł sztuki wymaga systematycznej konserwacji. W innym wypadku bardzo duża część z nich nie dotrwałaby do czasów dzisiejszych. Trzeba wiedzieć, że konserwacja obrazów czy rzeźb to niezwykle skomplikowany proces. Dlatego wykonywać mogą ją jedynie osoby specjalnie do tego przygotowane.

Wymagana wiedza

Aby móc zajmować się konserwacją dzieł sztuki posiadać leży szeroką wiedzę. Jest to wiedza dotycząca historii, sztuki oraz muzealnictwa. Konserwacja dzieł sztuki zawsze bowiem rozpoczyna się od prac archiwalnych dotyczących danego obrazu lub rzeźby. Do jej przeprowadzenia potrzeba jest właśnie odpowiednia wiedza.

Umiejętności plastyczne

Oprócz rozległej wiedzy z zakresu historii i sztuki osoba, która chce zajmować się konserwacją dzieł sztuki musi posiadać także umiejętności plastyczne. Jest to także niezwykle ważne przy restauracji dzieł sztuki. Dobry konserwator musi zatem posiadać umiejętność malowania w różnych technikach. Można zatem powiedzieć, że konserwacja dzieł sztuki wymaga od konserwatora także pewnego zmysłu artystycznego. Jak zatem widać, aby móc wykonywać zawód konserwatora cechować należy się nie tylko konkretną wiedzą, ale także umiejętnościami.

Techniki konserwacji

Oczywiście nie można zapomnieć o znajomości technik konserwacji. Konserwacja obrazów czy rzeźb wymaga stosowania różnych nowoczesnych technologii oraz substancji chemicznych. Dodatkowo wykorzystywane są proste narzędzia takie jak miotełka lub dłuto. Każdy konserwator dzieł sztuki musi posiadać umiejętność posługiwania się zarówno technikami nowoczesnymi jak i prostymi narzędziami. Trzeba także pamiętać, że techniki te wykorzystuje się nie tylko do konserwacji np. samego płótna, ale także choćby ramy obrazu.

Cechy charakteru

Aby zajmować się konserwacją dzieł sztuki posiadać należy także odpowiednie cechy charakteru. Mowa tu przede wszystkim o cierpliwości. Konserwacja dzieł sztuki to proces niezwykle długotrwały. Dlatego cierpliwość jest tu obowiązkowa. Konserwator cechować powinien się także pasją do sztuki. Bez niej trudno jest wykonywać ten zawód. Jest to powiem praca niezwykle wymagająca. Dlatego trudno będzie wykonywać obowiązki konserwatora osobie bez wspomnianej już cierpliwości oraz pasji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków