Kursy spadochronowe – dla tych, którzy pragną od życia czegoś więcej

Kursy spadochronowe – dla tych, którzy pragną od życia czegoś więcej

10 views
0

Skoki ze spadochronem to dla wielu osób doskonały sposób na oderwanie się od życia codziennego i mocny zastrzyk adrenaliny. Kurs spadochronowy to fantastyczny przykład sportu ekstremalnego, który pozwala na doznanie niezapomnianych, podniebnych emocji.

Od czego zacząć?

Należy zacząć od odpowiedniego przygotowania merytorycznego, zanim przejdziemy do praktyki. AFF (z ang. accellerated freefall) czyli kurs swobodnego spadania to nowoczesna metoda szkolenia skoczków spadochronowych mająca na celu wyszkolenie kompletnego laika do poziomu, który będzie umożliwiał wykonywanie samodzielnych i przy tym bezpiecznych skoków spadochronowych z wysokości 4 tysięcy metrów.
Część teoretyczna kursu trwa ok. sześciu godzin i jest to wspomagany multimedialnie wykład obejmujący zasady bezpieczeństwa, budowę spadochronu, sytuacje awaryjne oraz co najważniejsze – technikę skoku począwszy od momentu wyjścia z samolotu, aż po bezpieczne lądowanie na ziemi.

Część praktyczna kursu spadochronowego

Kurs spadochronowy to nie tylko sucha teoria – po przyswojeniu wiedzy teoretycznej pora zastosować ją w praktyce. Ta część kursu obejmuje już skoki spadochronowe z wysokości ok. czterech tysięcy metrów. Zazwyczaj na cały kurs uczeń wykonuje do siedmiu skoków, aby następnie przejść już do części egzaminacyjnej. Podczas wykonywania kilku pierwszych skoków uczniowi towarzyszy dwóch instruktorów. W miarę postępów, czyli zazwyczaj od trzeciego skoku przy uczniu pozostaje już tylko jeden instruktor.
Nauczyciel wyskakujący z uczniem z samolotu ma na celu przede wszystkim skorygować sylwetkę skoczka zarówno podczas samego wyskoku jak i następnie podczas swobodnego spadania oraz w razie potrzeby pomóc otworzyć spadochron. Czasami adrenalina podczas kilku pierwszych skoków jest tak ogromna, że zdroworozsądkowe myślenie zawodzi – wówczas wkracza instruktor.

Na zakończenie kursu wisienka na torcie – egzamin

Aby kurs spadochronowy zakończył się dla skoczka pozytywnym wynikiem egzaminu, musi on dokonać samodzielnego skoku z samolotu. Podczas tego skoku musi wykazać się umiejętnościami kontroli sylwetki podczas lotu, a także potrafić odzyskać stabilną sylwetkę po jej utracie. Ponadto uczeń musi również pokazać, jak należy kontrolować wysokość oraz obroty ciała w obie strony. Na koniec skoczek musi samodzielnie otworzyć spadochron w odpowiednim momencie oraz bezpiecznie wylądować w wyznaczonym przez egzaminatora miejscu.
Po pozytywnym zakończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu, skoczek otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, które jest wydawane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po uzyskaniu takiej licencji skoczek może już sam dokonywać skoków spadochronowych, a następnie może skakać już w większych formacjach.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic