Laparoskopia – dobra alternatywa dla operacji

Laparoskopia – dobra alternatywa dla operacji

157 views
0

Laparoskopia z jednej strony jest metodą diagnostyczną, z drugiej zaś stanowi mniej inwazyjną niż klasyczna operacja metodę wykonania zabiegu w obrębie jamy brzusznej. W przypadku laparoskopii wykonywane jest znacznie mniejsze nacięcie, a co za tym idzie rana goi się szybciej. Ponadto zarówno pobyt pacjenta w szpitalu, jak i rekonwalescencja są znacznie krótsze.

Laparoskopia – szerokie zastosowania

Laparoskopia znajduje zastosowanie niemalże we wszystkich zabiegach dotyczących jamy brzusznej. Wykonywana jest przy chorobach wątroby, usuwaniu pęcherzyka żółciowego, przy przepuklinie, zabiegach ginekologicznych. Zabiegi dotyczące układu pokarmowego również często odbywają się z użyciem metody laparoskopowej – można tu wskazać usuwanie guzów jelita grubego, wyrostka robaczkowego, a także zabiegi związane z rakiem żołądka.

Laparoskopia ginekologiczna – diagnostyka i leczenie

Laparoskopia jest stosowana także w ginekologii. Również tutaj może mieć ona charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. W pierwszym przypadku laparoskopia ginekologiczna służy np. do poszukiwania przyczyn niepłodności, kiedy wykluczone zostały np. choroby genetyczne czy nieprawidłowości hormonalne. Laparoskopia terapeutyczna natomiast pozwala wyleczyć np. mięśniaki macicy lub torbiele jajnika czy też zrosty uniemożliwiające zajście w ciążę.
W przypadku laparoskopii ginekologicznej często wykonywanym zabiegiem jest laparoskopia torbieli jajnika. Metoda laparoskopowa jest tu najczęściej stosowana – klasyczna operacja wchodzi w grę raczej dopiero przy wyjątkowo dużych torbielach lub gdy istnieje ryzyko wystąpienia zmiany złośliwej.

Laparoskopia jajnika rekonwalescencja

Po wykonanym zabiegu pacjentka spędza od jednej doby do kilku dni w szpitalu, a następnie zostaje wypisana do domu. Stosunkowo krótki czas hospitalizacji to znacząca przewaga laparoskopii nad klasyczną operacją. Po wykonanym zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarskich, by przyśpieszyć powrót do zdrowia. Zalecenia po laparoskopii jajnika obejmują m.in. lekkostrawną dietę, korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, spacerowanie i lekkie ćwiczenia fizyczne, a także odpoczynek – zdecydowanie niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Po takim zabiegu, jakim jest laparoskopia jajnika rekonwalescencja powinna trwać nawet do 4 tygodni – przez ten czas niewskazany jest zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Szczegółowe zalecenia po laparoskopii jajnika mogą się nieco różnić w zależności od lekarza prowadzącego, ale też od stanu konkretnej pacjentki.
Laparoskopia to metoda posiadająca wiele zalet. Wśród nich warto z pewnością wskazać możliwość stosunkowo szybkiego powrotu do zdrowia, a także relatywnie krótką rekonwalescencję. Pozwala ona na odzyskanie sprawności w zasadzi po dwóch tygodniach od zabiegu – kluczowe jest tu jednak przestrzeganie zaleceń lekarza, by powrót do pełni sił mógł nastąpić jak najszybciej.