Nawadnianie w lecie

Nawadnianie w lecie

13 views
0

Nawadnianie ogrodu to istotna sprawa, szczególnie w okresie letnim, kiedy roślinność narażona jest na słońce i wysuszenie w jednym. System nawadniania ogrodu staje się więc koniecznością.

System nawadniania trawnika

Wiele osób zastanawia się, jaki system nawadniania ogrodu powinni zainstalować. Zadanie to nie jest trudne. Projektując dany system nawadniający musimy pamiętać, aby woda pokonała od źródła do swojego wylotu jak najkrótszy możliwy odcinek. Dzięki temu ciśnienie, jakie jest na końcu przewodu nie będzie za bardzo obniżone. Automatyczne nawadnianie ogrodu daje sporo zalet. Pozwala po pierwsze ograniczyć czas, jaki przeznaczamy na pielęgnację ogrodu. Dzięki temu możemy odpowiednio zarządzać wodą, która doprowadzana jest prosto do roślin dokładnie w takiej ilości, w jakiej jej potrzebują, docierając prosto do korzeni. Mamy też pewność, że nawilżamy glebę. Warto więc zainstalować automatyczne podlewanie i skorzystać np. z instalacji ze zraszaczami czy linii kroplującej – wybór zależy tylko od nas i ilości miejsca, jaką posiadamy w naszym ogrodzie.

Planowanie systemu nawadniania ogrodu

Jeśli już zdecydowaliśmy się na automatyczne podlewanie i pragniemy zaprojektować system nawadniania trawnika sami, musimy wpierw opracować szczegółowy plan. Wyznaczamy na planie naszego ogrodu miejsca na zraszacze. Następnie wyznaczamy zasięg działania zraszaczy, umieszczając je tak by poniektóre powierzchnie przez nas nawadnianie zachodziły trochę na siebie. Pamiętajmy przy tym, że żaden fragment naszego trawnika nie może pozostać suchy. Automatycznego podlewania nie powinniśmy instalować zbyt blisko siebie, ze względu zasięg jaki posiadają nasze zraszacze. Informację taką uzyskamy w opisie urządzenia, wiele zależy również od innych czynników, takich jak wiatr, temperatura czy susza.

Następny krok

Teraz musimy wyposażyć się w urządzenia tylko jednego rodzaju. Dotyczy to zraszaczy statycznych, ruchomych i turbinowych. Nie będą one różniły się koniecznym czasem pracy i będą podlewać rośliny tak samo. My zaoszczędzimy w ten sposób wodę, a my kolejne sekcje ogrodu podlane równomiernie dzięki automatycznego podlewaniu. Systemów nawadniania trawnika jest naprawdę sporo, a oferta wielu sklepów niezwykle bogata. Odpowiednio przemyślany zakup to połowa naszego ogrodniczego sukcesu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://zielony-trawnik.pl/