Ospa wietrzna – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Ospa wietrzna – wszystko co powinniśmy wiedzieć

71 views
0

Ospa wietrzna jest jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Szacuje się, że w krajach wysokorozwiniętych na chorobę tę zapada aż 95% osób poniżej 25 roku życia, z czego najbardziej zagrożone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Etiologia

Ospa wietrzna to choroba wywoływania przez wirusa VZV z rodziny Herpes, który dodatkowo wywołuje też półpasiec. Ten rodzaj ospy należy do chorób bardzo zakaźnych, głównie ze względu na to, że przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia może zatem dojść poprzez kontakt bezpośredni, czyli przebywanie z zarażoną osobą lub pośredni, w następstwie używania tych samych przedmiotów, na których pozostała wydzielina chorego.

Objawy ospy wietrznej

Symptomy ospy wietrznej to przede wszystkim charakterystyczne krosty szpecące całe ciało chorego. Wysypka u chorego na ospę wietrzną ma kilka charakterystycznych etapów rozwoju. Początkowo na ciele pojawiają się małe czerwone plamki, które następnie przybierają postać grudek. Z grudek wykształcają się pęcherzyki wypełnione płynem, które stopniowo przysychają i zamieniają się w strupki. Końcowym etapem jest odpadanie strupków. Niestety, wysypka występująca w przebiegu ospy wietrznej wiąże się z uciążliwym swędzeniem i bólem. W dodatku wykwity pojawiają się na całym ciele, nawet częściach owłosionych, w olbrzymiej ilości. Zajętych miejsc pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać, gdyż mogą pozostać po nich szpecące blizny. W związku z tym u dzieci stosuje się liczne domowe metody, takie jak: maksymalne skracanie paznokci, noszenie rękawiczek, czy zakładanie luźnych ubrań, aby tylko powstrzymać destrukcyjne drapanie.
Do innych objawów ospy wietrznej należy również: ogólne złe samopoczucie, ból głowy i wysoka gorączka. Symptomy te to na ogół pierwsze i mało charakterystyczne objawy ospy wietrznej, które pojawiają się na ogół na dwa dni przed wystąpieniem wysypki.

Ospa wietrzna profilaktyka

Najważniejszym elementem chroniącym przed zachorowaniem na ospę wietrzną są szczepienia ochronne. Pierwsze szczepienie można wykonać już po ukończeniu przez dziecko dziewiątego miesiąca życia. Jedna „dawka” szczepionki wystarcza dzieciom aż to ukończenia dwunastego roku życia. Następnie szczepienie należy powtórzyć, tym razem stosując dwie dawki szczepionki w odstępstwie dwóch tygodni.
Działaniem profilaktycznym, zapobiegającym zarażeniu innych osób, jest izolacja osoby chorej. Teoretycznie okres zarażania kończy się wraz z wyschnięciem krost pokrywających ciało, choć na ogół dla bezpieczeństwa chorego izoluje się aż do odpadnięcia strupków.