Podstawowe informacje o skitouringu

Podstawowe informacje o skitouringu

28 views
0

Popularność w Polsce zyskują tzw. skitour, czyli górska turystyka narciarska. Jest to coraz częściej wybierana aktywność zimowa, nie tylko wśród sportowców, ale i ludzi chętnych na zimową, dobrą zabawę.

Z czym to się je?

Skitur to aktywność fizyczna, która łączy ze sobą turystykę zimową, alpinizm, narciarstwo zjazdowe i biegowe. Przede wszystkim chodzi o wejście na nartach na szczyt i zjazd na nich. Często odbywa się na dziewiczych, wcześniej nieprzygotowanych terenach. Istnieją również trasy skiturowe, przebiegające po szlakach górskich i trasach turystycznych.

Podczas wieloletniej historii skitouru zaczęły krystalizować się różne wyspecjalizowane formy tego sportu. Przede wszystkim pojawił się skirunning, zmieniający trasy skiturowe w „tor”, który należy pokonać w odpowiednim czasie. We freride-touringu nacisk położony jest na zjazd z jak największą szybkością w dziewiczym terenie ze stromymi zboczami. Skialpinizm natomiast to zdobywanie eksponowanych celów wyprawy narciarskiej przy pomocy technik alpinistycznych i używaniem narzędzi do nich (raki, czekan). Celem jest zjazd bardzo stromymi trasami, używając asekuracji.

Wszystko zaczęło się od fok

Wspinanie się na nartach nie jest niczym nowym. Od wieków ludzie ułatwiali sobie w ten sposób poruszanie się po śniegu. Zauważono, że sierść większości ssaków daje inny efekt tarcia, w zależności od tego, jak jest ułożona („pod włos” szorstko, a „z włosem” ślisko). Efekt ten z powodzeniem wykorzystano w narciarstwie.

Z początku do budowy nart skiturowych korzystano ze skór fok. Posiadały one krótką, ale ostrą i trwałą sierść. Dodatkowo były odporne na wodę, co stanowiło ich ogromną zaletę. Skóry te, pocięte na pasy, przymocowywano do nart za pomocą troków. Dzięki tym działaniom narty nie cofały się podczas wspinania.

Mimo tego, że na trasach skiturowych nie używa się już nart z foczą skórą, to pasy te nadal, ze względu na swoją historię, nazywane są „fokami”. Obecnie tworzy się je z moheru lub nylonu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska

Troszkę o sprzęcie

Wybierając się na trasy skiturowe należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Przede wszystkim musimy dobrać narty, które będą miały dopasowaną do nas długość i szerokość. Zazwyczaj wybiera się takie, które sięgają użytkownikowi mniej więcej do nosa. Równie ważne są wiązania. Obecnie coraz częściej stosuje się wiązania kłowe, które są lżejsze od stosowanych wcześniej wiązań szynowych.

Oprócz przedstawionego powyżej wyposażenia, do tras skiturowych zabierzemy także dopasowane do nas buty i kije. Ponadto przyda się plecak, kask i zestaw lawinowy.