Przygotuj się porządnie do skiturów!

Przygotuj się porządnie do skiturów!

14 views
0

Co powinien wiedzieć każdy, kto myśli o wycieczkach skiturowych? Przede wszystkim powinien znać zasady poruszania się po szlaku oraz mieć wiedzę techniczną na temat wykorzystania poszczególnych elementów osprzętu skiturowego. Wszystko to szczegółowo wyjaśniają szkolenia skiturowe.

Jak przebiegają skitury?

Wycieczki skiturowe mogą mieć różny charakter. Mogą trwać jeden dzień od świtu do zmierzchu, dwa lub trzy dni, z nocowaniem w namiotach włącznie. Mogą to być też wycieczki rowerowo-skiturowe, które pozwalają łączyć te dwie pasje i poznawać Tatry z najróżniejszych perspektyw. Skitury polegają na dojeździe na miejsce, skąd ma się rozpocząć wspinaczka. Następnie uczestnicy wspinają się utrzymując odpowiednie tempo i kontemplują widoki. Na szczycie mają chwilę na odpoczynek i regenerację sił, a także na parę zdjęć i korzystanie z uroków bycia na szczycie. Po tym następuje największa atrakcja, czyli zjazd na nartach z dzikiego, dotąd nieuklepanego przez innych narciarzy stoku. Taka wycieczka, w której jazda na nartach jest tylko częścią przygody, jest coraz chętniej wybieranym sposobem rekreacji przez narciarzy. Każdemu w końcu zjeżdżanie po zatłoczonym stoku się nudzi.

Przygotowanie kondycyjne i sprzętowe

Osoby wybierające się na skitury powinny przejść szkolenia skiturowe, których odbycie jest wymagane przed pierwszą wycieczką. Powinny też przyjechać na miejsce z własnym sprzętem. Oczywiście istnieje możliwość wypożyczenia go, jednak jak wiadomo – własny sprzęt jest najlepiej dopasowany i najwygodniejszy. Skiturowcy powinni mieć kombinezon, narty, foki, czapkę i rękawiczki, gogle oraz plecak turystyczny, a także wiele innych drobiazgów, które mogą im się przydać podczas przygody. Nie mniej istotne jest przygotowanie kondycyjne. Przed wycieczką skiturową warto się sprawdzić na orbitreku czy potrenować trochę na bieżni. To istotne, aby nie być ciężarem dla grupy i nie spowalniać jej.

Przygotowanie szkoleniowe

Szkolenia skiturowe są niezbędne, jeśli myśli się o tym, aby wyruszyć w trasę skiturową. Przygotowują pod kątek techniki wejścia i zjazdu, ale nie tylko. Pokazują, jak się zachowywać na szlaku, jak się poruszać w fokach, w jaki sposób zjeżdżać i jak postępować w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Takie przeszkolenie jest gwarancją tego, że wszystkie osoby biorące udział w wycieczce skiturowej są właściwie przygotowane. Należy pamiętać, że pomimo opieki przewodnika na cały czas trwania skituru, to jednostkowe przygotowanie i umiejętność zachowania zimnej krwi są najważniejsze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szkolenia skiturowe.