Stojaki na rowery – na różne rodzaje rowerów

Stojaki na rowery – na różne rodzaje rowerów

10 views
0

Coraz większa liczba użytkowników poruszających się w miastach na rowerach niejako wymusza również, aby władze miast czy zarządzający budynkami komercyjnymi postarali się o miejsce do bezpiecznego pozostawienia roweru. Umożliwiają to stojaki na rowery, które podobnie jak same rowery coraz bardziej wpisują się w przestrzeń miejską.

Na różną liczbę rowerów

Stojaki wykonane są z dość podobnych materiałów, jakimi są różne rodzaje metalu, który jest dodatkowo zabezpieczony poprzez chromowanie lub malowanie. Zastosowanie dodatkowych maskownic z kolei pozwala na zabezpieczenie stojaków przed ich wyciągnięciem z podłoża, do którego są przymocowane. Oprócz stojaków mocowanych bezpośrednio na chodniku dostępne są także stojaki na rowery mocowane do ścian budynków.
W obiektach komercyjnych oraz w okolicach parków wykorzystuje się najczęściej stojaki wielostanowiskowe. Takie stojaki mogą być wyposażone w mechanizm, który pozwala na przekładanie stanowiska do parkowania po obydwu stronach stojaka. Podobnie wielostanowiskowe są stojaki sprężynowe.

Najpopularniejsze rozwiązania

Większość stojaków na rowery to stojaki wielostanowiskowe, które mają postać stojaków sprężynowych lub stojaków wyposażonych w specjalną konstrukcję. W takich stojakach pozostawione rowery przypina się zazwyczaj za koło. Same stojaki wielostanowiskowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną wysokość.
Sami producenci stojaków oferują różne rozwiązania, a w ich ofercie znajdują się także stojaki jednostanowiskowe. Ten rodzaj stojaków wykorzystywany jest głównie na terenach prywatnych. Stojaki jednostanowiskowe to zwykle różne rodzaje stojaków U-kształtnych, do których przypina się rower za ramę. Stojaki U-kształtne mogą być wyposażone w tabliczki reklamowe czy dodatkowe rozwiązania do stabilizowania rowerów.

Na rowery dziecięce i do rowerowni

Ze względu na fakt, że rowerami poruszają się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, w przestrzeni miejskiej dostępne są także stojaki dostosowane do wielkości rowerów dziecięcych. Mogą nimi być m.in. stojaki sprężynowe o mniejszej wielkości.
W miastach potrzebne są również stojaki obustronne, pozwalające na pozostawienie roweru przymocowane do stojaka z każdej strony. Na zewnątrz budynków stojaki montuje się zwykle do podłoża, z kolei wewnątrz budynków mogą one być przymocowane do ściany. Takie rozwiązania rekomenduje się w przypadku rowerowni oraz innych miejsc, w których mocowanie do ściany pozwala na bezpieczne przechowywanie rowerów.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p