TANIEC I JEGO ROLA W JAKOŚCI ŻYCIA OSÓB STARSZYCH

TANIEC I JEGO ROLA W JAKOŚCI ŻYCIA OSÓB STARSZYCH

42 views
0

Każdy z nas bez względu na wiek chce zachować jakość naszego życia i sprawność ruchową na jak najwyższym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda z dzisiejszymi seniorami. Coraz większa liczba osób w podeszłym wieku poszukuje sposobów na aktywną starość. Okazuje się że dobrą praktyką w tej materii są ćwiczenia taneczne, które dostosowane odpowiednio do możliwości osób starszych przynoszą maksimum efektu, są lekarstwem na choroby i schorzenia i wydłużają nasze życie. Rytmiczne ćwiczenia przy odpowiednim akompaniamencie muzycznym, mają pozytywny wpływ na nasz organizm – zapobiegają demencji starczej, zwiększają zdolność pochłaniania tlenu przez organizm starszej osoby, poprawiają krążenie i stabilizują układ kostny. Przede wszystkim jednak poprawiają samopoczucie i co istotne są lekarstwem na samotność osób starszych.

Na stronie https://taniec.com.pl, możemy znaleźć różne opcje w wyborze kursów tańca dedykowane dla każdego, bez względu na wiek. Warto przejrzeć ofertę szkoły i z niej skorzystać: https://taniec.com.pl/sr/sprawnosc-i-koordynacja/.

Na dzień dzisiejszy bazując na konkretnych danych naukowych jesteśmy w stanie stwierdzić, że aktywność ruchowa, w tym również taniec ma pozytywny wpływ na nasz organizm i prawidłowe jego funkcjonowanie. Każda forma tych zajęć, która jest dopasowana do możliwości osoby ćwiczącej, w tym również osoby starszej przynosi bardzo dużo korzyści. Pozwala nie tylko poprawić i zachować sprawność ruchową, ale dodatkowo hamuje bądź spowalnia rozwój wielu chorób i dolegliwości, szczególnie często spotykane w przypadku osób starszych. Dodatkowo pobudza mózg do stałej aktywności, dzięki czemu osoba starsza może zaobserwować znaczną poprawę zdolności kojarzenia, skupienia uwagi i przede wszystkim pamięci. To także sposób na uzupełnienie swego rodzaju pustki, która rodzi się w momencie zakończenia wielu etapów życiowych, takich jak przejście na emeryturę, bądź wyprowadzenie się dzieci z naszego domu. Dzięki nowym kontaktom, które osoby starsze nabywają na zajęciach, myśl o samotności i stagnacji oraz monotonii w naszym codziennym życiu można odsunąć na bok i skupić się na satysfakcji, radości i szczęściu wynikającym właśnie udziału w zajęciach tanecznych.

 

Zaobserwowano, że w ostatnim czasie bardzo popularną formą aktywności fizycznej stał się właśnie taniec. Spowodowane jest to rosnącą moda na tańczenie, w wyniku czego coraz więcej osób decyduje się na zapis na kury taneczne wszelkiego rodzaju. Również ilość szkół tanecznych i ich oferta z roku na rok staje się coraz szersza. Prawdę mówiąc dzisiaj dosłownie każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie, bez względu na płeć, umiejętności bądź status społeczny, a w szczególności wiek. Warto również zauważyć, że na kursach nie liczą się zdolności czy też umiejętności taneczne, a to dlatego ponieważ większość kursów organizowana jest na kilku poziomach zaawansowania, co też pozwala na znalezienie zajęć, które będą dostoswane do naszych umiejętności, przyniosą nam radość i satysfakcję. Mowa tutaj również o osobach starszych i przede wszystkim o osobach starszych.

Nie tak dawno pewna studentka przeprowadziła badanie wśród 40 osób w wieku starszym, zazwyczaj po 60 roku życia, którzy uczestniczą bądź uczestniczyli w zajęciach tanecznych. Badanie dotyczyło zmian jakości życia osób starszych pod wpływem uczestnictwa w zajęciach tanecznych. Jego wyniki były wręcz zdumiewające. Okazuje się bowiem, że taniec w przypadku osób starszych nie tylko ma pozytywny wpływ na ich zdrowie, ale pod jego wpływem osoby tzw. trzeciego wieku decydują się także na inną formę rozrywki jak np. nordic walking, pływanie, aerobic bądź jazda na rowerze. Dodatkowo osoby te nierzadko przejawiają większą aktywność na forach internetowych dotyczących tańca, wypowiadają się na portalach tematycznych bądź wzrasta ich zainteresowanie filmami o tematyce tanecznej, musicalami, koncertami bądź muzyką taneczną.

Dla wielu osób starszych taniec jest przede wszystkim sposobem na dobrą zabawę prowadzącą do relaksu i odprężenia. Zwracają oni również uwagę na to, że zajęcia taneczne mogą przyczynić się do zmniejszenia wydatków związanych z ewentualnym leczeniem. I przede wszystkim zaangażowanie w taniec pozwala na poznawanie nowych miejsc i poszerzanie horyzontów, na co wiele osób w podeszłym wieku również zwraca uwagę.