Ciekawe

Ubezpieczenie OC – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Polskie prawo nakłada na każdego właściciela pojazdu mechanicznego obowiązek corocznego ubezpieczania swojego mienia. Możesz wybrać rozszerzony pakiet kompleksowo chroniący samochód lub wykupić jedynie podstawowe ubezpieczenie OC. Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym? Sprawdź!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC obowiązuje w Polsce i krajach UE. Dzięki polisie nie musisz płacić za ewentualne szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu w wyniku kolizji. Pokryciem szkód zajmuje się ubezpieczyciel.

Polisą OC musi być chroniony każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet nieużywany. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników związanych z ubezpieczanym pojazdem (marką, modelem, rokiem produkcji, przebiegiem, mocą itp.) oraz kierowcą (jego wiekiem, doświadczeniem za kierownicą, miejscem zamieszkania). Na największe koszty przygotować się muszą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Wraz z latami bezszkodowej jazdy kierowca gromadzi na swoim koncie zniżki obniżające wysokość składki.

Ciągłość polisy

Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie OC musi chronić pojazd przez 365 dni w roku. Nowa polisa musi zostać podpisana przed wygaśnięciem obowiązującej. Nawet jednodniowa luka między polisami może mieć poważne konsekwencje. UFG nakłada na zapominalskich kierowców dotkliwe kary finansowe. Ich wysokość zależy głównie od liczby dni bez ochrony oraz typu pojazdu. W tym roku wysokość kar kształtuje się następująco:

  • 1-3 dni – 1200 zł dla samochodu osobowego i 1810 zł dla ciężarowego;
  • 4-14 dni – 3010 zł dla samochodu osobowego i 4520 zł dla ciężarowego;
  • powyżej 14 dni – 6020 zł dla samochodu osobowego i 9030 zł dla ciężarowego.

 

 

 

kanejohns.com asc.org https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/139157/Dlaczego-warto-korzystac-z-porownywarek-ubezpieczen-samochodowych