Zastosowanie rozdzielnic niskiego napięcia

Zastosowanie rozdzielnic niskiego napięcia

24 views
0

W żadnym systemie elektroenergetycznym nie może zabraknąć rozdzielnic niskiego napięcia, których nowoczesna konstrukcja pozwala na szerokie zastosowanie. Nadrzędną funkcją tego elementu jest dostarczenie prądu do podłączonych do nich odbiorników, dzięki czemu mogą one poprawnie pełnić powierzone im funkcje. Używane są zarówno do rozdzielania urządzeń energetycznych, jak również do dostarczania i zabezpieczania.

Rozdzielnice niskiego napięcia – jakie jest ich zastosowanie

Na rozdzielnice niskiego napięcia składają się aparatury: rozdzielnicza, pomiarowa, sterownicza, zabezpieczająca i sygnalizacyjna oraz szyby zbiorcze, osłony, elementy izolacyjne i różnego typu konstrukcie mechaniczne. W zależności od typu rozdzielnicy może być ona zasilana z góry, z dołu lub z boku. Z kolei ze względu na funkcje pełnione w sieci dystrybucyjnej wyróżnia się rozdzielnice niskiego napięcia główne, oddziałowe i manewrowo-stycznikowe. W zależności od przeznaczenia i miejsca stosowania rozdzielnice niskiego napięcia dzielą się na rozdzielnice: energetyczno-dystrybucyjne, przemysłowe, mieszkaniowe, budowlane i słupowe. Innowacyjna konstrukcja obecnie dostępnych na rynku rozdzielnic sprawia, że znalazły one szerokie zastosowanie. Możliwe jest zaadaptowanie tych urządzeń do pracy w prawie każdych warunkach. Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do energetyki, ale wykorzystuje się je także w przemyśle oraz w budynkach użyteczności publicznej i biurowcach. Wystarczy zadbać o właściwe dopasowanie urządzeń odbiorczych do konkretnego układu rozdzielnicy, aby mieć do dyspozycji w pełni niezawodny system. W przypadku sieci o najniższym natężeniu prądu (max. 100 A) sięga się po rozdzielnice tablicowe. Są one montowane w budynkach o relatywnie niedużej mocy znamieniowej, czyli w budynkach mieszkalnych, szkołach, sklepach, szpitalach, na placach budowy i innych obiektach nieprzemysłowych.

Przeczytaj również: Rozdzielnice budowlane, czyli „eRBetki” – czym są i do czego służą?

Kolejnym typem rozdzielnic są modele skrzynkowe, które są już przeznaczone do większych natężeń prądu. Charakteryzują się one nieprzeciętną wytrzymałością oraz są odporne na warunki atmosferyczne i bezpieczne w obsłudze. Wykorzystuje się je w obiektach przemysłowych. Z kolei rozdzielnice szafowe stosowane są w przypadku prądu roboczego o najwyższym natężeniu, sięgającym do kilku tysięcy amperów. Tego typu rozdzielnice dostępne są w wersji jednoczłonowej i dwuczłonowej. Mogą one być wnętrzowe, wolnostojące, przyścienne i do montażu zewnętrznego. W wielkokubaturowych obiektach typu zakłady przemysłowe czy obiekty infrastrukturalne wykorzystywane są rozdzielnice szafowe w wersji szkieletowej lub bezszkieletowej. Mogą one być wykonane na ramie z kątowników lub mieć konstrukcję samonośną.