Zawory rozdzielające – różnorodność

Zawory rozdzielające – różnorodność

7 views
0

Nie od dzisiaj wiadomo, że pneumatyka jest coraz powszechniej wykorzystywana i obecnie możemy spotkać ją niemal w każdej branży. Coraz częściej elementy i układy pneumatyczne wykorzystywane są w miejscach, w których rzadko kiedy możemy się tego spodziewać – między innymi w układach hamulcowych przyczep. Warto pamiętać, że pneumatyka to szeroka dziedzina techniki!
Już na samym początku rozważań na temat pneumatyki szeroko rozumianej należy wskazać, że jednym z najważniejszych elementów, bez których nie mógłby działać niemalże żaden z układów pneumatycznych, są wszelkiego rodzaju zawory rozdzielające. Warto jednak jednocześnie pamiętać o tym, że tego typu zawory występują na rynku w przynajmniej kilku różnych rodzajach, których wykorzystanie zależy od konkretnego układu. Jednocześnie różnorodność tego typu zaworów przekłada się na wzrastającą powszechność wykorzystania układów pneumatycznych. Jakie mamy rodzaje zaworów rozdzielających dostępne obecnie na polskim rynku?

Zawory rozdzielające – dostępne rodzaje

Podstawowym zadaniem każdego zaworu rozdzielającego, niezależnie od jego typu i rodzaju, jest oczywiście sterowanie kierunkiem przepływu czynnika roboczego – najczęściej powietrza. Często zawory rozdzielające wykorzystuje się również nie jako bezpośredni element przepływu, ale również jako podstawowy element układów napędowych będących układami sterowania.

Różnorodność zaworów rozdzielających

Jakie jednak rodzaje mamy dostępne na polskim rynku? Różnorodność zaworów rozdzielających polega nie tylko na różnym rodzaju sterowania przepływem, jak chociażby suwadło, grzybek czy płytka rozdzielająca, ale również różnica może polegać na ilości dróg przepływu czynnika roboczego – najczęściej spotykane są zawory 2-drogowe, jednak z powodzeniem znajdziemy na rynku również zawory 5-cio drogowe. Większe rozgałęzienia są również dostępne, jednak przeważnie są to produkty na zamówienie.
Podsumowując, różnorodność zaworów rozdzielających przekłada się na ich wykorzystanie w układach pneumatycznych, a jednocześnie łatwa ich dostępność i pojawianie się coraz to nowszych rozwiązań technicznych sprawia, że układy pneumatyczne są coraz częściej wykorzystywane w praktyce i znajdują swoje zastosowanie w kolejnych branżach przemysłowych. Pozostaje mieć nadzieję, że pneumatyka będzie coraz szerzej doceniana w Polsce i tym samym ceny poszczególnych elementów do budowy układów pneumatycznych będą systematycznie spadały.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP