Kupno samochodu za granicą to rozwiązanie wybierane przez olbrzymią ilość Polaków. Samochody z Włoch, Francji czy z Niemiec są w dobrym stanie, mają stosunkowo niewielki przebieg i dostępne są w atrakcyjnych cenach. Zagadnieniem, o którym musimy pamiętać podczas kupna samochodu zza granicy jest akcyza na samochód. Czym jest akcyza i ile wynosi?
Akcyza na samochód – co musimy wiedzieć?
Akcyza to rodzaj podatku, którego celem jest obniżanie konsumpcji na konkretne wyroby. Dawniej akcyza nazywana była podatkiem od luksusu i dotyczyła przede wszystkim alkoholi, perfum oraz papierosów. Dzisiaj, przy szerokim dostępnie do dóbr, akcyza nie jest już tak uciążliwa. Konieczne jest jednak jej opłacenie, kiedy ściągamy np. samochód zza granicy. Akcyza należy do podatków niezharmonizowanych – oznacza to, że każdy kraj samodzielnie ustala zasady jej pobierania. Oznacza to także, że w różnych krajach wysokość akcyzy może się od siebie różnić. Kiedy obowiązuje nas akcyza na samochód? Przede wszystkim musimy ją zapłacić przy sprowadzaniu niezarejestrowanego samochodu na teren Polski. Dotyczy to także pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej samochodu. W skrócie: akcyza dotyczy wszystkich pojazdów osobowych, które sprowadzono zza granicy i które nigdy wcześniej w Polsce nie były rejestrowane. Nie ma znaczenia, czy samochód jest nowy czy używany. Obecnie opłacenie akcyzy jest niezbędne do zarejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji.
Czy akcyza na samochód dotyczy wszystkich pojazdów?
Nie zawsze akcyzę płacić będzie kupujący. Sytuacja ta nie dotyczy samochodów kupowanych w komisach. W takich sytuacjach to właściciel komisu musi uiścić akcyzę sprowadzając samochód do Polski. W Polsce mamy dwa progi akcyzy: 3,1% dla samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 oraz 18.6% dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.